درآمد صادرات پتروشیمی ایران ۲٫۱ میلیارد دلار افزایش یافت

خورنا|باقرگل فر:توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت درحالی منجر به جهش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از ۶۰ دلار شده که درآمد و ارزش صادرات پتروشیمی ایران را هم در هفت ماهه نخست امسال بیش از ۲٫۱ میلیارد دلار افزایش داده است.

  همزمان با جهش قیمت نفت خام به بشکه ای بیش از ۶۰ دلار پس از توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به منظور تمدید توافق کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی، قیمت اکثر محصولات پتروشیمی و پلیمری هم در بازار به تبع جهش قیمت نفت افزایش یافته است.
در طول هفت ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران به بازارهای جهانی متاثر از افزایش قیمت نفت بالغ بر دو میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار افزایش یافته است.
حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در هفت ماهه نخست امسال حدود ۱۲ میلیون و ۹۶۶ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایشی حدود یک میلیون و ۲۲۳ میلیون تنی داشته که بهره برداری از چند طرح جدید پتروشیمی و افزایش عرضه خوراک یکی از مهمترین دلایل افزایش صادرات پتروشیمی کشور به شمار می‌رود.
بر این اساس با افزایش حجم، ارزش فروش و صادرات پتروشیمی کشور هم افزایش یافته به طوری‌که در ۲۱۷ روز نخست امسال در مجموع بالغ بر ۶ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار محصول پتروشیمی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود دو میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلاری داشته است.
مهمترین دلیل افزایش ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران جهش قیمت نفت خام به سطوح بالاتر از بشکه ای ۶۰ دلار بوده و در کنار بالا رفتن قیمت نفت، افزایش تولید از دیگر دلایل تاثیرگذار در بالا رفتن درآمدهای ایران از محل فروش و صادرات محصولات پتروشیمی بوده است.
در هفته ماهه نخست امسال تولید محصولات پتروشیمی کشور به بیش از ۳۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده که با توجه به پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه های گاز و افزایش عرضه خوراک پیش بینی می شود تا پایان اسفند ماه امسال با ثبت یک رکورد جدید حجم تولید پتروشیمی ایران به ۵۵ تا ۵۶ میلیون تن افزایش یابد.
رکورد عرضه پتروشیمی به صنایع تکمیلی شکسته شد
همسو با افزایش تولید، صادرات و درآمد صادرات محصولات پتروشیمی ایران، در هفت ماهه نخست امسال رکورد جدیدی هم در عرضه محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازار داخلی و با هدف تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی و تکمیل زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی حاصل شده است.
در ۲۱۷ روز نخست امسال حجم عرضه محصولات پتروشیمی در بازار داخلی به رقم بی سابقه ۱۰ میلیون و ۲۱ هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود یک میلیون و ۲۹۳ هزار تنی داشته است.
از سوی دیگر به موازات افزایش حجم عرضه، ارزش محصولات پتروشیمی به فروش رفته در بازار داخلی کشور با ثبت پنج هزار و ۱۱۸ میلیارد تومان به بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
بر اساس برنامه تعریف شده امسال قرار است تولید محصولات پتروشیمی در ایران با ثبت یک رکورد جدید به ۵۶ تا ۵۸ میلیون تن افزایش یابد و همسو با افزایش تولید حجم صادرات محصولات پتروشیمیایی کشور هم امسال باید به ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ارزش محصولات صادراتی به حدود ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.
پیش بینی می شود در ادامه سال جاری با آغاز تولید آزمایشی از چند طرح جدید در صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید، فروش و صادرات محصولات پتروشیمی ایران با افزایش بیشتری همراه شود.
https://mahshahr.news/112499کپی شد!
2949