ساخت ۵ طرح عظیم PDH در پتروشیمی ایران/ ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن سه برابر می‌شود

خورنا|باقر گل فر:ساخت و مطالعات نهایی اجرای پنج طرح جدید PDH با هدف افزایش دو میلیون تنی ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در صنعت پتروشیمی آغاز شده که در صورت اجرا تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید این محصول استراتژیک پلیمری را با افزایشی دو برابری به بیش از سه میلیون تن در سال می‌رساند.
بنتابه گزارش خبرنگار خورنا به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی پتروشیمی ایران، در شرایط فعلی ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن در صنعت پتروشیمی ایران کمی بیش از یک میلیون تن در سال بوده و در طول دو دهه گذشته همسو با سرمایه گذاری برای افزایش ظرفیت تولید محصولات مختلف پلیمری از جمله انواع پلی اتیلن‌ها اما عدم سرمایه گذاری لازم بر روی افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن چالش‌های جدی برای توسعه صنایع تکمیلی و تکمیل زنجیره‌های ارزش ایجاد کرده است.
با این وجود تاکنون دو طرح کوتاه مدت و بلندمدت به منظور افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن به عنوان یک محصول پرطرفدار پلیمری در دستور کار قرار گرفته در فاز کوتاه مدت افزایش تامین خوراک مجتمع‌های مجود و در فاز بلندمدت برای اجرای طرح‌های تولید پلی‌پروپیلن برنامه‌ریزی شده است.
در راستای اجرای طرح کوتاه مدت در طول ۱۰ ماهه نخست امسال با تامین خوراک مجتمع‌ها، نزدیک به ۸۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن به عنوان پرطرفدارترین پلیمر مصرفی در صنایع تکمیلی پتروشیمی در ۶ مجتمع پتروشیمی ایران تولید شده که پیش بینی می‌شود تا پایان امسال تولید این محصول استراتژیک پلیمری از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن عبور کند.
از سوی دیگر پس از بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گازمایع ایران، صدور مجوز طرح‌های PDH در صنعت پتروشیمی رونق گرفته به طوری‌که هم اکنون پنج عملیات اجرایی ۵ طرح عظیم تبدیل پروپان به پلی‌پروپیلن آغاز شده است.
بر این اساس باید از طرح PDH پتروشیمی سلمان فارسی و مهر پترو کیمیا هر ریک با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پلی‌پروپیلن، طرح PDH پتروشیمی کوروش با ظرفیت ۱۸۵ هزار تن و دو طرح جدید PDH پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی جم به عنوان مهمترین پروژه‌های در دست اجرا و مطالعه یاد کرد.
علاوه بر این پتروشیمی خمین هم با ظرفیت تولید سالانه ۱۷۵ هزار تن پلی‌پروپیلن از دیگر طرح‌های افزایش ظرفیت تولید این محصول پلیمری در نیمه شمالی کشور به شمار می رود که پیشرفت ساخت آن به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.
در کنار اجرای طرح‌های پلی‌پروپیلن، هم اکنون طرح‌های دیگری با هدف تولید سالانه بالغ بر ۷۳۰ هزار پروپیلن به عنوان خوراک تولید پلی‌پروپیلن در کشور در دست ساخت بوده که از طرح پتروشیمی فاز دوم ایلام، کیان و الفین دهلران باید به عنوان پروژه‌های در دست ساخت یاد کرد.
در همین حال «علی محمد بساق‌زاده» از صدور بیش از ۱۰ مجوز برای احداث طرح های PDH و GTPP برای افزایش ظرفیت تولید پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی ایران خبر داده است.
مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین از صدور دست کم چهار مجوز اجرای طرح های تولید GTPP برای افزایش ظرفیت پلی پرووپیلن در صنعت پتروشیمی خبر داده و یادآور شده است: در مجموع پیش بینی می‌شود با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت ظرفیت تولید پلی پروپیلن صنعت پتروشیمی کشور از حدود یک میلیون تن فعلی به بیش از چهار میلیون تن تا پایان برنامه ششم توسعه افزایش یابد.

https://mahshahr.news/118293کپی شد!
3189