استفاده از کالای ایرانی راهبرد پتروشیمی ها در مسیر توسعه

خورنا|باقر گل فر:صنعت پتروشیمی ایران در استفاده از ساخت داخل میان صنایع کشور از برترین صنعت ها به شمار می رود.

 علی محمد بساق‌ زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در مورد طرح‌های پتروشیمی که در سال جاری به تولید می‌رسند اظهار کرد: انتظار داریم با توجه به تاکید بر استفاده از ساخت داخل در پروژه های صنعت پتروشیمی از امکانات داخل بیشتر استفاده شود و خوشبختانه دراکثر پروژه های در حال اجرا مدیرانی حضور دارند که رکورد دار بیشترین استفاده از ساخت داخل را داشته اند و با این شرایط امیدواریم که در پایان سال جاری صنعت پتروشیمی نسبت به صنایع دیگر رکورد بالایی از لحاظ استفاده از امکانات داخل ثبت کند.
وی در پایان سال گذشته را سال خوبی در صنعت پتروشیمی ارزیابی کرد و گفت: درسال گذشته در مقوله جذب سرمایه گذاری و لایسنس اقدامات خوبی صورت گرفت و پیشرفت پروژه های کل صنعت پتروشیمی نسبت به سال ۹۵ خیلی بهتر بود که منجر به افزایش ۷ درصدی در تولید و افزایش صادرات شده است.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: انتظار داریم که در سال جاری حداقل ۵ طرح پتروشیمی وارد سرویس شوند و در حال پیگیری برای تسریع روند آماده سازی طرح های دیگر نیز هستیم تا در صورت امکان طرح های بیشتری به بهره برداری برسند. پتروشیمی کاوه در حال تولید آزمایشی است و تا بزودی تولید تجاری خود را آغاز خواهد کرد. پتروشیمی مرجان نیز پیش راه اندازی را تمام کرده و در حال راه اندازی تکمیلی است که تا دو ماه آینده به تولید می‌رسد.
وی افزود: فازاول پتروشیمی بوشهر که بازیابی اتان و یک واحد متانول است را نیز انتظار داریم تا درسال جاری به تولید برسد. همچنین واحد الفین پتروشیمی ایلام نیز از اواسط سال اقدام های پیش راه اندازی را آغاز و درصورت عدم بروز مشکل تا پایان سال بهره‌برداری می‌شود. واحد‌های کوچکتر دیگر مانند پتروکیمیای ابن‌سینا نیز که فاز اول آن در نیمه اول سال وارد سرویس می شود سعی دارد تا فاز دوم را در نیمه دوم سال راه اندازی کند. پتروشیمی خمین نیز پیشرفت خوبی داشته و اگر با همین شرایط پیش برود امکان دارد تا پایان سال بهره‌برداری شود.
بساق‌ زاده تاکید کرد که روند آماده سازی طرح ها را پیگیری می کنیم و در این راستا پروژه های مناسبی مانند سبلان، دنا و ونیران پیشرفت خوبی از نظرتسریع در راه اندازی داشتند که انتظار داریم در اوایل سال آینده بعضی از اینها به تولید برسند.
https://mahshahr.news/119243کپی شد!
2976