علاقه مندی لایسنسورهای اروپایی برای همکاری با صنعت پتروشیمی ایران

خورنا|باقر گل فر:معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت های اروپایی علاقه مند به فروش لیسانس هستند و ما می خواهیم لیسانس را به صورت متمرکز دریافت کنیم و شرکت ها با پرداخت حق لیسانس از آن بهره ببرند.

 سید رضا نوروز زاده  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اجلاس مدیران طرح های صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در گذشته مدیریت طرح با NPCبود اما پس از خصوصی سازی و شروع پروژه های جدید ، اگر سیاست گذاری متمرکز صورت نگیرد واحدهای پتروشیمی با مشکلات و زیان مواجه می شوند و به ناچار تلاش می کنند جزیره ای مستقل شوند که عملی نیست.
وی با اشاره به تقسیم بندی کارها و ارائه خدمات و یوتیلیتی توسط شرکت هایی چون دماوند، مخازن سبز و مدیریت HSE منطقه، تصریح کرد: در صورتی که مشارکت و همکاری در راستای حل مشکلات صورت نگیرد کشور دچار ضرر جمعی می‌شود. ما می توانیم شرکت ها را رصد و مشکلات را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیگیری کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که هم اکنون بیش از۶۰ طرح پتروشیمی در حال اجرا است، تصریح کرد: عمده این طرح ها در دو منطقه عسلویه و ماهشهر اجرا  و به طور کلی حدود نیمی از محصولات پتروشیمی در منطقه عسلویه تولید می شود. عسلویه جایگاه مهمی دارد و اگر مشکلات این منطقه به صورت جمعی حل نشود، هم سرمایه ‌گذار و هم مردم زیان می‌بینند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به حضور خود در سمینار دو روزه ای در پاریس با صاحبان لیسانس، گفت: صاحبان لیسانس مانند UOP علاقه جدی به عقد قرارداد و فروش لیسانس به ایران دارند.
وی یادآور شد: صاحبان لیسانس می‌دانند که ایران برای سرمایه گذاری در منطقه ثبات دارد ؛ چنانچه خودشان اذعان دارند  در ایران می توانندآزادانه فعالیت کنند.
نوروززاده از تصمیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای اخذ لیسانس به صورت متمرکز خبر داد و گفت: در این زمینه مذاکراتی داشتیم ؛ معتقدیم که مناسب نیست شرکت ها به صورت فردی با لایسنسورها مذاکره کنند، قرارداد ببندند و شرکت بعدی از کپی لیسانس یک واحد دیگر استفاده کند بلکه خرید لیسانس باید به صورت متمرکز صورت گیرد و کسانی که تمایل به استفاده از لیسانس را دارند با پرداخت حق لیسانس از آن بهره‌مند گردند.
نوروززاده  با بیان اینکه برخی می‌پرسند نقش برجام چه بوده است، گفت: در صنعت پتروشیمی نقش برجام به قدری زیاد است که همه فضای کار را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع بیشترین تأثیر برجام متوجه صنایعی چون پتروشیمی است./نیپنا
https://mahshahr.news/120311کپی شد!
3185