صديقي زاده مدیرعامل پتروشیمی کارون خبر داد:

برنامه ایران برای خنثی کردن سیاست دامپینگ عربستان در بازار پتروشیمی

خورنا|باقر گل فر:مدیرعامل پتروشیمی کارون با اشاره به تولید سبد متنوعی از محصولات زنجیره ایزوسیانات‌ها، اعلام کرد: با تغییر آرایش در سبد تولید محصولات متنوع اقدامات تجاری عربستان همچون دامپینگ را خنثی‌سازی می‌کنیم.

 مهندس «علیرضا صدیقی‌زاده» درباره مهمترین اقدامات انجام شده به منظور رقابت با عربستان در بازار تولید و صادرات محصولات زنجیره ایزوسیانات، گفت: عربستان سعودی اخیرا وارد بازار صادراتی محصولات زنجیره ایزوسیانات‌ها شده است ولی محصولات آنها هنوز ۱۰۰ درصد به تثبیت نرسیده و در تولید محصولاتی همچون TDIو MDIبه پایداری تولید نرسیده‌اند.
مدیرعامل پتروشیمی کارون با اعلام اینکه مجتمع تولیدی عربستان به نام پتروشیمی صدرا دارای ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن در سال است، تصریح کرد: در بازار خرید و فروش محصولات زنجیره ایزوسیانات‌ها جابه جایی و بعد مسافت انتقال محصولات تعیین کننده است.
این مقام مسئول، افزود: به عبارت دیگر مهمترین مزیت رقابتی ایران برای صادرات محصولات زنجیره ایزوسیانات بعد مسافت است و تلاش می‌کنیم روی صادرات به کشورهایی که در بعد مسافت نسبت به عربستان مزیت داریم، مانند عراق، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، چین، هند، کشورهای آسیای میانه و مرکزی و .. برنامه‌ریزی کنیم.

وی با یادآوری اینکه تفاوت پتروشیمی کارون با رقیب خود در عربستان به‌نام صدرا داریم، این است که این مجتمع پتروشیمی عربستان را شرکت‌های آمریکایی طراحی و راه اندازی کرده و تحت مدیریت و کنترل آنها هستند، بیان کرد: بنابراین در تنوع فعالیت‌های عملیاتی مانند ایرانی‌ها نیستند و ما از مزیت نیروهای فنی جوان، چابک و جسور برخورداریم و از این توانمندی ها استفاده کرده و سبد  محصولات را متنوع کرده‌ایم.
به گفته مدیرعامل پتروشیمی کارون در شرایط فعلی به جای دو محصول TDIو MDI(کاری که عربستان انجام می‌دهد)، خطوط بالادست این محصولات را هم بازاریابی کرده‌ایم.
صدیقی‌زاده با بیان اینکه محصولاتی مانند MTD، آنیلین، OTDو … که هیچ کدام در سبد تولید محصولات زنجیره ایزوسیانات عربستان نیستند و هرگاه شرکت‌های سعودی دامپینگ کنند و یا رقابت نا سالم داشته باشند می توانیم سایر محصولات را جایگزین کنیم، خاطرنشان کرد: عملا با این تغییر آرایش در سبد تولید محصولات متنوع اقدامات تجاری عربستان سعودی همچون دامپینگ را خنثی‌سازی می‌کنیم.
گفتنی است، پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه بوده که با ظرفیت اسمی ۸۰ هزار تن ایزوسیانات (TDIو MDI) در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قرار گرفته است.
واحد MDI  (متیل دی فنیل دی ایزوسیانات) به عنوان فاز دوم توسعه پتروشیمی کارون دو سال قبل با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد و با بهره برداری از این واحد جدید، دو محصول مهم و استراتژیک شامل MDI  مونومیریک و  MDIپلیمریک به سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران افزوده شده است./انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی

https://mahshahr.news/120374کپی شد!
2817