میزبانی شهرستان چند هزار ساله خوزستان از یک ‌همایش ملی‌‌ / آغاز ‌ثبت میراث صنعتی در بندرماهشهر‌

همایش ملی ثبت میراث صنعتی سراسر کشور به مدت ۲ روز و با حضور ۲۳ استان کشور برای نخستین بار در شهرستان بندرماهشهر آغاز به‌کار کرد.

شهرستان بندرماهشهر در ۱۰۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع شده که بعد از آن وسیع ترین شهرستان این استان است؛ این شهرستان با قدمتی چند هزار ساله دارای ویژگی‌های خاصی بوده که آن را نسبت به سایر شهرستان‌های کشور متمایز کرده است.

۲۳ مجتمع پتروشیمی و یا به عبارتی ۳۴ درصد صنعت پتروشیمی در شهرستان بندرماهشهر واقع شده که محصولات آن از راه‌های ارتباطی دریایی، ریلی و جاده‌ای به سراسر کشور و یا دیگر کشورها صادر می‌شود.

مجتمع بندری امام خمینی(ره) بزرگ ترین بندر غیر ترانزیتی کشور، بندر صیادی سیف، بندر صیادی خوراسمایلی، بندر صنعت پتروشیمی و بندر صادراتی نفتی ۵ بندر شهرستان بندرماهشهر بوده که این شهرستان را به یکی استراتیژیک‌ترین نقاط کشور تبدیل کرده است.

عادل عکرش در افتتاحیه این همایش اظهار داشت: اینکه همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور خارج از پایتخت و برای اولین بار در استان خوزستان و حتی شهرستان بندرماهشهر برگزار می‌شود برکاتی زیادی دارد.

معاون فرماندار شهرستان بندرماهشهر افزود: برگزاری این همایش در شهرستان استراتیژیک بندرماهشهر کمک بسیار زیادی به شناسایی و معرفی هر چه بهتر از ظرفیت‌های فرهنگی و صنعتی این شهرستان به کشور و جهان می‌کند.

حجت‌الاسلام عبدالحسین غبیشاوی نیز در ادامه این افتتاحیه اظهار داشت: نام شهرستان بندرماهشهر بیشتر به صنعت پتروشیمی و بندر آن معروف بوده که این موضوع ابعاد دیگر آن را تحت تاثیر قرار داده است؛ کشاورزی، دامداری و صنعت گردشگری از ابعاد خوب شهرستان بندرماهشهر هستند که باید توجه خاصی به آنها صورت گیرد.

وی افزود: گردشگری یک صنعت بوده که موضوع اشتغال در آن دخیل بوده است و اداره میراث فرهنگی باید آن را جدی بگیرید؛ بندرماهشهر یک منطقه بکر بوده و باید روزی برسد که مردم از نقاط کشور برای دیدن اماکن زیبا و دلنشین این شهرستان به آن سفر کنند.

امام جمعه شهرستان بندرماهشهر بیان کرد: امیدواریم در این همایش ظرفیت‌ها و آثار تاریخی شهرستان بندرماهشهر به خوبی شناسایی شده و ثبت شوند و در فرصتی مناسب به مردم ایران و جهان معرفی شوند.

https://mahshahr.news/147160کپی شد!
منبع
388