نگاهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان

انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان تقریبا یکی از کم هیجان ترین دوره های خود را پشت سر میگذارد.
با نگاهی به لیست ۱۶ نفره تایید شدگان در انتخابات از این حوزه که از بین حدود ۵۰ ثبت نام کننده توانسته اند به مرحله نهایی رقابت ها راه یابند متوجه میشویم که پازل انتخابات به حل نهایی نزدیک تر شده است.
با نگاهی به نظرسنجی های انجام شده و بررسی فضای مجازی و جو عمومی، میتوان کاندیداها را به چهار دسته تقسیم کرد.
دسته اول که بیشترین رقابت را در بر میگیرد، دو شخصیت شناخته شده برای مردم یعنی حبیب آقاجری و امیر حیات‌مقدم هستند.
حبیب آقاجری در دو دوره و ۳ مرحله انتخابات شرکت کرده که نشان دهنده آرای ثابت ۳۰ هزار نفری برای این کاندیدا است. با توجه به قانون جدید انتخابات که کسب حداقل ۲۰ درصد آرا را برای ورود مستقیم به مجلس لازم میداند، حبیب آقاجری میتواند با همان حداقل ۳۰ هزار رای ثابت خود مستقیما به مرحله بعد راه پیدا کند. این در حالی است که دور گذشته برای ورود مستقیم به مجلس حداقل ۲۵ درصد کل آرا لازم بود.
امیر حیات‌مقدم که شخصیت شناخته شده ای در منطقه‌ست، تا کنون در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده و نمیتوان تقریب درستی از آرای وی به دست اورد اما حضور بسیار کمرنگ وی در منطقه در سالهای اخیر و انتقاداتی که از دوران استانداری او وجود دارد، هواداران او را نگران کرده است. کارشناسان عمده رای حیات مقدم را در هندیجان و برخی هندیجانی های مقیم بندرماهشهر میدانند.
به گفته تحلیل‌گران هرچند حیات‌مقدم رقیب قدرتمندی برای آقاجری است اما به نظر نمیرسد که بتواند در شرایط فعلی بیش از ۲۰ هزار رای کسب کند.
گروه دوم رقابت ها بین دو کاندیدای مطرح بندرماهشهر یعنی جمال صالح زاده و حبیب قاسمی است.
جمال صالح زاده توانسته در دوره قبل حدود ۲۰ هزار رای را نصیب خود کند اما خبرهایی مبنی بر روی گردان شدن برخی نخبگان عرب از جمال صالح زاده و گرایش بیشتر به صالح مختاری فر دیگر کاندیدای عرب این انتخابات، این تحلیل را به ظن کارشناسان رسانده که صالح زاده دیگر نمیتواند جز شانس های اول این انتخابات باشد.
از سوی دیگر عدم حضور چهره های شناخته شده لر مثل علی دژمان و شمس الله جشنی شانس خوبی را برای حبیب قاسمی دیگر کاندیدای لر فراهم کرده تا رای قومیتی خوبی در این حوزه انتخابیه کسب کند. قاسمی دور گذشته کاندیدای انتخابات مجلس بود که به نفع جشنی کنار کشیده بود. وی یک دور کاندیداتوری انتخابات شورای شهر بندرماهشهر را در کارنامه دارد که رای خوبی را در این انتخابات به دست آورده بود‌.
گروه سوم نیز جایگاه رقابت دو شخصیت مورد حمایت مردم امیدیه یعنی فرهاد بابلی و عبدالمحسن فدعمی است. با بررسی فضای انتخاباتی به نظر میرسد اهالی امیدیه بیشترین گرایش را به این دو کاندیدا دارند و رقابت اصلی در صندوق های امیدیه بین این دو نفر است. البته نظرسنجی های پیشین که چند ماه پیش در خبرگزاری خورنا انجام شده بود حاکی از آن است که فرهاد بابلی رای اول امیدیه خواهد بود و در نتایج کلی رقیبی برای آرای تجمیعی جمال صالح زاده نیز هست.
و گروه چهارم نیز جایگاه سایر کاندیداهایی است که در این تحلیل نامی از آنها برده نشد. بعید به نظر میرسد افردا حاضر در این گروه بتوانند بیش از ۳ هزار رای کسب کنند.

https://mahshahr.news/149300کپی شد!
1468
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ناشناس شما چرا اسمی از سربندر در این حوزه نمیاورید
  • فلاحی سربندر پس گلمرادی چی شده ؟ اگر تایید نشد من نه به حیات مقدم رای مدیم نه به آقاجری نه صالح زاده و همون خانمه رو انتخاب میکنم بهتر ازایناست
  • جهانشاهی امیدیه خانم مهندس شیرین بهرامی